Wzorowy farmaceuta

boostrix informacja dla pacjentów

Osoby pracujące w branży medycznej muszą wyróżniać się przede wszystkim spokojem i determinacją niezbędną do osiągnięcia celu. Ponadto w tej branży wymagana jest niezwykła precyzja i dokładność. W przypadku farmaceuty jest to szczególnie istotne w momencie, gdy przygotowuje on lek na indywidualne zamówienie lub gdy sporządza maść według szczegółowego przepisu.

W pracy farmaceuty konieczna jest także znajomość zagadnień związanych z chorobami, wykraczającymi poza wiedzę zdobytą na uczelni. Dzięki temu uniknie on sytuacji, w której zaszkodzi pacjentowi poprzez dobranie nieodpowiedniego leku lub suplementu zdrowia. Kwestia ta jest na tyle istotna, iż farmaceuci niejednokrotnie są zmuszeni poprawiać i weryfikować recepty wystawiane przez lekarzy. Niezależnie od tego jaka odpowiedzialność ciąży na farmaceutach, powinni oni stosować się do zasady Hipokratesa „Primus non nocere” (pl. Po pierwsze nie szkodzić).

Zgodnie z etyką zawodu farmaceuty, podobnie jak w przypadku lekarza, powinien on zachować w tajemnicy przed osobami trzecimi stan zdrowia pacjenta. Wzorowy farmaceuta nie tylko wyróżnia się dobrym wykształceniem i znajomością procedur obowiązujących w aptekach, ale przede wszystkim chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Z tego właśnie powodu pełni on w aptece nie tylko rolę sprzedawcy, ale także doradcy w zakresie dbania o zdrowie. Wykształcenie farmaceutyczne w dużym stopniu pokrywa się z wykształceniem medycznym, dzięki temu porady farmaceuty są równie wartościowe, jak te, które uzyskujemy od lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

farmaceuta.postep.edu.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.