Wzorowy farmaceuta

boostrix informacja dla pacjentów

Osoby pracujące w branży medycznej muszą wyróżniać się przede wszystkim spokojem i determinacją niezbędną do osiągnięcia celu. Ponadto w tej branży wymagana jest niezwykła precyzja i dokładność. W przypadku farmaceuty jest to szczególnie istotne w momencie, gdy przygotowuje on lek na indywidualne zamówienie lub gdy sporządza maść według szczegółowego przepisu.

W pracy farmaceuty konieczna jest także znajomość zagadnień związanych z chorobami, wykraczającymi poza wiedzę zdobytą na uczelni. Dzięki temu uniknie on sytuacji, w której zaszkodzi pacjentowi poprzez dobranie nieodpowiedniego leku lub suplementu zdrowia. Kwestia ta jest na tyle istotna, iż farmaceuci niejednokrotnie są zmuszeni poprawiać i weryfikować recepty wystawiane przez lekarzy. Niezależnie od tego jaka odpowiedzialność ciąży na farmaceutach, powinni oni stosować się do zasady Hipokratesa „Primus non nocere” (pl. Po pierwsze nie szkodzić).

Zgodnie z etyką zawodu farmaceuty, podobnie jak w przypadku lekarza, powinien on zachować w tajemnicy przed osobami trzecimi stan zdrowia pacjenta. Wzorowy farmaceuta nie tylko wyróżnia się dobrym wykształceniem i znajomością procedur obowiązujących w aptekach, ale przede wszystkim chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Z tego właśnie powodu pełni on w aptece nie tylko rolę sprzedawcy, ale także doradcy w zakresie dbania o zdrowie. Wykształcenie farmaceutyczne w dużym stopniu pokrywa się z wykształceniem medycznym, dzięki temu porady farmaceuty są równie wartościowe, jak te, które uzyskujemy od lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

farmaceuta.postep.edu.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.